Najčastejšie otázky - Vectavir

Najčastejšie kladené otázky

Čo je to opar?

Opar je ochorenie spôsobené vírusom Herpes Simplex. Odhaduje sa, že 80-85 % svetovej* populácie nosí tento vírus v sebe. K prvotnej nákaze dochádza zvyčajne v ranom detstve kvapôčkovou infekciou alebo fyzickým kontaktom a je nezvratná, to znamená, že vírus zostáva už navždy v tele. Len u cca 20 až 40 % nakazených** toto ochorenie v priebehu života skutočne vypukne. U všetkých ostatných sa tento vírus nikdy neprejaví.

Čo vyvoláva opar?

Najčastejšími príčinami ochorenia (tzv. spúšťačmi) sú oslabený imunitný systém, intenzívne UV žiarenie, chlad, ale aj znechutenie, psychické vypätie, stres a hormonálne zmeny. Spúšťače sú u každého jedinca veľmi individuálnou záležitosťou. Je preto dobré vypozorovať situácie a vaše momentálne rozpoloženie, ktoré môžu stáť za prepuknutím ochorenia práve u vás, aby ste sa prípadným problémom mohli vyhnúť.

Je pravda, že nechuť môže vyvolať herpetické ochorenie?

Najrôznejšie faktory, fyzické aj psychosomatické, môžu viesť k prepuknutiu ochorenia. Odpor alebo nechuť je jedným z nich. Pri dlhodobom psychickom vypätí môže dôjsť k vyčerpaniu organizmu a následne k oslabeniu imunitného systému, ktoré je živnou pôdou pre herpetické vírusy.

Môžem oparom nakaziť ďalšie osoby?

Áno, najmä tekutina obsiahnutá v herpetických pľuzgieroch obsahuje vysoko infekčné vírusy, ktoré sa najrýchlejšie šíria prostredníctvom slín. Z tohto dôvodu je nevyhnutné vyhnúť sa úzkemu fyzickému kontaktu alebo spoločnému používaniu pohárov a uterákov s ďalšími ľuďmi. Pri aplikácii krému vždy použite jednorazový čistý vatový tampón a venujte zvýšenú pozornosť pravidelnému umývaniu rúk dezinfekčným mydlom. Pozor si musia dávať najmä ľudia, ktorí nosia kontaktné šošovky. Počas ochorenia by radšej mali nosiť okuliare, alebo si pred každou aplikáciou kontaktných šošoviek dôkladne umyť ruky mydlom, aby zabránili prenosu vírusu do oka.

Môže sa opar na pere rozšíriť aj na iné časti tela?

Áno, čo je tiež dôvod, prečo je nevyhnutné si po aplikácii liečivého dermálneho krému alebo po priamom styku s oparom umyť ruky. Ak nebudete dodržiavať tieto opatrenia, vírus sa môže rozšíriť napr. do oblasti genitálií alebo oka, kde hrozí v krajnom prípade aj riziko oslepnutia.

Prečo sa herpes objavuje najčastejšie na perách, kde je najviac viditeľný?

Pery tvoria prechod medzi pokožkou tváre a sliznicou ústnej dutiny. Sú inak štruktúrované ako normálna koža. Nevyskytujú sa tu žiadne mazové ani potné žľazy, a preto sa ťažko zvlhčujú a ľahko vysychajú. Ďalší dôvod spočíva vo vysokom počte nervových zakončení pier, ktoré sa tu vyskytujú a sú ľahšie prístupné, čo je obzvlášť priaznivé pre množenie vírusov. Okrem herpetických vírusov infikujúcich pery a sliznice existujú špeciálne druhy, ktoré sa na povrchu pery veľmi ľahko usadzujú a množia sa tu. Patogény vyskytujúce sa v oblasti dutiny ústnej tu majú ideálne podmienky na svoj rast. A to všetko spolu vedie k tomu, že vírus v oblasti pery môže ľahšie vyvolať herpes.

Ako liečiť akútne prejavy oparu?

V prvom rade je dôležité začať s liečbou oparu čo najskôr, aby sa vírusy nemohli ďalej množiť a nedošlo tak k samotnému prepuknutiu ochorenia. Ďalej záleží na tom, čo na opar použijete. Najčastejším spôsobom liečby oparu je aplikácia antivírusového krému ako napr. Vectavir tónovaný krém na liečbu oparov. Liečivá látka penciklovir zabráni ďalšiemu množeniu vírusu, tlmí bolesť vyvolanú herpetickým postihnutím a skráti hojenie oparu až o jednu tretinu. Všeobecne sa odporúča začať s aplikáciou krému čo najskôr. Ak to však z nejakého dôvodu nie je možné, Vectavir tónovaný krém na opary je účinný aj vo fáze pľuzgierikov a vďaka svojmu telovému zafarbeniu umožňuje diskrétnu aplikáciu.

Kedy zájsť s oparom k lekárovi?

Dospelí a mladiství od 12 rokov môžu zvyčajne liečiť herpes pomocou voľnopredajných liekov z lekárne sami. V prípade, že opar má ťažký priebeh alebo sa objavil napr. v dutine ústnej, na nose, tvári alebo v blízkosti oka, je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekára.

Skráti sa priebeh ochorenia, keď pľuzgieriky prepichnem?

Rozhodne sa nepokúšajte pľuzgieriky narušiť. Tekutina v pľuzgieroch obsahuje veľké množstvo vysoko infekčných vírusov, ktoré sa tak veľmi ľahko môžu preniesť na iné oblasti pokožky. Okrem toho si tým poškodíte kožu, takže sa do rany môžu dostať baktérie, čo môže spôsobiť dodatočnú infekciu. Hojenie bude trvať ešte dlhšie a v mieste sa môže objaviť zjazvenie.

Ak si chrastu zoškrabnem, zahojí sa opar rýchlejšie?

Naopak si ešte uškodíte. Keď sa vytvorí chrasta, začína síce tá najmenej pekná a najdlhšia fáza ochorenia, ktorá je ale zároveň najdôležitejšia. Pod chrastou sa totiž tvorí nová koža, ktorá je aj po samovoľnom odpadnutí chrasty veľmi citlivá. Aby nedošlo k narušeniu a predĺženiu prirodzeného procesu hojenia, je lepšie sa oparu vôbec nedotýkať. Navyše sa pod chrastou stále ešte môže nachádzať infekčná tekutina, ktorá by sa po zoškrabnutí chrasty mohla samovoľne šíriť a infikovať ďalšie miesta pokožky.

Na čo si dávať pozor, keď už mám herpes?

Existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré je potrebné dodržiavať, aby nedošlo k rozšíreniu infekcie na ďalšie miesta pokožky alebo dokonca na ďalšie osoby:

  • Nedotýkajte sa postihnutého miesta, je infekčné.
  • Antivírusový krém na liečbu oparov nanášajte najlepšie pomocou jednorazových vatových tyčiniek. 
  • V čase herpetického ochorenia by ste mali používať iba svoj vlastný príbor a riad. 
  • Počas choroby sa vyhnite blízkemu kontaktu s inými osobami.
  • Nepoužívajte mejkap alebo ho nanášajte jednorazovými aplikátormi.
  • Herpetické vírusy môžu tiež dlho zostávať na textile. Preto vždy používajte vlastný uterák, ktorý okamžite po použití vymeňte za nový a použitý vyperte pri vysokej teplote.
  • Počas dojčenia venujte zvýšenú pozornosť hygiene. Vždy si najskôr umyte ruky mydlom. 
  • Nepoužívajte kontaktné šošovky. Vírus sa môže preniesť z rúk do očí a spôsobiť poškodenie zraku alebo dokonca slepotu.
  • Po každom použití vydezinfikujte vašu zubnú kefku, čím zabránite šíreniu infekcie. Po uzdravení ju vyhoďte a vymeňte za novú kefku.

Prečo sa opar objaví vždy, keď to najmenej potrebujem?

Vo výskyte oparu hrá významnú úlohu imunitný systém. Keď je obranyschopnosť tela oslabená, a to buď prostredníctvom fyzického alebo emocionálneho stresu, vírus sa môže rozšíriť a aktivovať tak samotné ochorenie. Najmä pred výnimočnými udalosťami, ktoré môžu byť emocionálne náročné, alebo počas nich (napr. svadba, tehotenstvo, pracovné pohovory) je človek obzvlášť náchylný na prepuknutie ochorenia.

Dá sa herpes vyliečiť natrvalo?

Zatiaľ neexistuje žiadny liek, ktorý by pacientov raz a navždy zbavil ich problému a opar navždy vyliečil. Doteraz sa totiž nepodarilo vyvinúť látku, ktorá by natrvalo odstránila vírus z tela. Zatiaľ je len možné akútne, často bolestivé a vysoko infekčné fázy ochorenia skrátiť a liečenie tak urýchliť.

Prečo niektorí ľudia netrpia na opary?

80-85 % obyvateľov**** je infikovaných, ale iba u každého tretieho alebo štvrtého človeka vírus prepuká. Prečo to tak je zatiaľ nebolo vedecky vysvetlené.

Ako sa môžem chrániť pred oparmi?

Najlepšou ochranou je, ako je známe, prevencia. Starajte sa o imunitu, vyhýbajte sa stresu a nadmiere slnečného žiarenia. Zdravá strava, dostatok spánku a aplikácia opaľovacích krémov chránia pred opätovným prepuknutím ochorenia. Pretože každý človek je ovplyvnený rôznymi faktormi, má zmysel vypozorovať a individuálne si určiť, ktoré faktory vyvolávajú opar práve u vás. Zamyslite sa nad situáciami, po ktorých sa u vás často objavil opar. Po opaľovaní, lyžovaní, počas prechladnutia? Ak je to možné, pokúste sa týchto faktorov vyvarovať. 

Nemôžem opar jednoducho zakryť mejkapom?

Nanesením mejkapu dôjde iba k tomu, že sa vírusy rozšíria do ďalších miest, čo môže vyvolať prepuknutie ochorenia aj na ďalších častiach pokožky. Vírusy sa navyše môžu preniesť na rúž, ktorý sa tak s každým ďalším líčením stáva novým zdrojom infekcie. Okrem toho môže aplikácia mejkapu narušiť a spomaliť samotný proces hojenia. Vectavir tónovaný krém na opary vám umožní diskrétnu a efektívnu liečbu oparu bez toho, aby v mieste aplikácie zostal viditeľný biely fľak.